Приветстваме продължаващите усилия на Европейската комисия за осигуряване на координиран подход към пътуването мерки и подкрепа на предложеното преминаване към индивидуален подход, базиран на пътниците, при който наличието на зелен сертификат на ЕС е достатъчен за пътуване без допълнителни изисквания, без да се налагат допълнителни тествания и карантини. Това заявяват от Организацията на туристическия манифест, от която е част ХОТРЕК (Европейската асоциация на хотели, ресторанти, заведения и кафенета). Единствен редовен и пълноправен член на ХОТРЕК за страната ни е Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
В този контекст от ХОТРЕК подчертават, че е от изключително значение всички държави-членки на ЕС да се договарят за стандартна продължителност на зеления сертифика за ваксинация, за да се избегне фрагментирането на националното законодателство и различни правила в различните държавите-членки. Според ХОТРЕК идеята да се намали валидността на сертификата на 9 месеца, след коeто да се изисква допълнителна бустерна доза за неговото продължаване, ще създаде асиметрия. Тъй като различните страни в ЕС са с различни национални нива на ваксинация, както и различни наличности на бустерни дози от признатите ваксини
От ХОТРЕК призовават държавите-членки да се споразумеят относно актуализирани препоръки, взимайки предвид и гледната точка на туристическия бизнес, възможно най-скоро, за да могат да влязат тези мерки в сила още преди Коледните и Новогодишни празници. Датата на изпълнение на 10 януари 2022 г., предложена от ЕК, би била твърде късен срок за положително въздействие върху коледните празници – както за гражданите, така и индустрията, подчертават от ХОТРЕК. От организациите, участващи в Европейския манифест са категорични, че ако остане действащ фрагментираният подход, то той ще окаже негативно въздействие върху пролетния и летния туристически сезон на 2022 г. , тъй като пътуващите (както граждани на ЕС, така и извън ЕС) започват да планират своите пътувания около Коледа.
От ХОТРЕК призовават и държавите-членки на ЕС възможно най-бързо да приемат Формуляр за цифрово местоположение на пътници на ЕС (dPLF). Това ще подпомогне по-нататъшно хармонизиране на мерките за пътуване и улесняване на проследяването на контакти през границите на ЕС, обясняват от ХОТРЕК. Според организацията ако светофарната карта на държавите по заболеваемост остане в действие, това ще създаде допълнително объркване за пътуванията в рамките на ЕС, по-специално за семейства с деца поради различни мерки. Допълнителното изискване за предоставяне на отрицателен PCR тест за пътуващите, ваксинирани с одобрена от СЗО, но не и одобрена от EMA ваксина, може да създаде двустепенна система, която би станала много тромава за въвеждане. Затова призоваваме държавите-членки да признаят целия списък на одобрените от СЗО ваксини без допълнителни изисквания за пътниците, подчертават от ХОТРЕК. Според представителите на европейския теристически бизнес не е ясно и защо се изисква допълнителен PCR тест от преболедували КОВИД-19 пътници извън ЕС, при условие, че такъв не се изисква от пътниците от ЕС.