ХОТРЕК: Нужни са стимули за енергийно обновяване на сградите в туризма

hotrec
Apr 02 2021

ХОТРЕК: Нужни са стимули за енергийно обновяване на сградите в туризма

Необходими са стимули за енергийно обновяване на сградите в туризма. Това са категорични от ХОТРЕК – Европейската асоциация на хотели, ресторанти, заведения и кафенета. До 22 юни Европейската комисия провежда консултации за преразглеждане на Директивата за енергийните характеристики на сградите, припомнят от организацията, на която Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация е единствен пълноправен член за България.

Според ХОТРЕК не трябва да е задължително на общо европейско ниво обновяване на целия сграден фонд поради географските, метеорологичните и културните различия в Европа, както и поради различните нива на обновяване. А бизнесите, които инвестират в енергийно обновяване трябва да бъдат стимулирани – чрез по-ниски данъци, финансова помощ и други.

Като цяло от организацията приветстват преразглеждането на директивата, стига процедурата да отчита фрагментацията в туристическия сектор и фактът, че 90 на сто от компаниите в него са микропредприятия.

Целта на ЕС е до 2050 г. да се намалят емисиите на парниковите газове в Съюза с 55 на сто от нивото им през 1990 г. В същото време сградите са отговорни за 40% от общото потребление на енергия и 36% от свързаното с енергията емисии на парникови газове в ЕС. Именно и затова обновяването им е от изключително значение. Заради факта, че съществуващото законодателство няма да е достатъчно за постигането на заложената цел, в момента се подготвят промени и текат обществени консултации.

Според проведените проучвания към момента близо 75 на сто от сградния фонд в ЕС е неефективен според настоящите строителни стандарти, а заради амортизацията на съществуващите сгради до 2050 г. в тази категория ще попада близо 90 на сто от сградния фонд. В общността годишно се обновяват енергийно едва около 1% от съществуващите сгради, а дълбочинни ремонти, които намаляват консумацията на електроенергия с поне 60 на сто се извършват едва при 0,2 на сто от сградни фонд, показват данните на ЕК. В същото време две трети енергията, използвана за отопление и охлаждане на сградите, идва от изкопаеми горива. При сегашните темпове декарбонизацията на строителният сектор ще изисква векове, изчисляват експертите.

Сред пречките за енергийно обновяване са ниската информираност за текущия енергиен профил на сградите и ползите от обновяването, както и липса на доверие в енергийните спестявания, които ще постигне обновяването, липсата на квалифицирани работници за извършване на ремонтите. Освен това подобрените енергийни характеристики не се отразяват изцяло в цените на недвижимите имоти, процедурите са обременяващи.

От ЕС обаче предвиждат поетапно въвеждане на задължителни минимални стандарти за енергийни характеристики за различни видове сгради. Както и въвеждане на паспорти за обновяване на сградите и енергийната им ефективност.