Представители на национално представената организация с 36 регионални структури Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) проведоха работна среща със служебния министър на туризма Илин Димитров, на която коментираха актуални теми и въпроси, засягащи туристическия сектор и планираните от Министерство на туризма действия за преодоляване на предизвикателствата пред индустрията. На срещата присъстваха председателят на БХРА Георги Щерев, зам.-председателите на организацията Бранимир Миланов, Атанас Димитров, Малин Бистрин, Веселин Налбантов, Малин Бистрин и Еню Енев, както и председателят на Етичната комисия на БХРА Тодор Янакиев.
На срещата бяха поставени проблемни въпроси от страна на сектора. Разговорът от страна на министър Димитров прочете в изключително професионален тон, наистина се засегнаха важни теми и се потърсиха възможности, вместо просто да бъде отчетено присъствие в разговорите, както се е случвало в миналото с негови колеги. По време на разговорите БХРА даде предложения и препоръки за съвместната работа.
БХРА изцяло подкрепя предложените от министър Димитров мерки за предстоящия зимен сезон – възможността да се въведе таван на цените на тока и газа за хотелиери и ресторанти, запазване на ДДС за целия туристически сектор, включително за заведения и допълнителни услуги като продажба на ски уроци например, на 9 на сто, въвеждане на безакцизна нафта, която да може да се ползва единствено за отопление, заплащане на помощ в размер от 35 евро на пристигнал турист независимо с какъв транспорт, както и поставянето на акцент върху дигитализацията на националната туристическа реклама и пълната прозрачност на процедурите за избор на изпълнители, които да представят имиджа ни пред света.
Представителите на БХРА са изцяло съгласни с министъра на туризма, че при медийни участия представители на държавните институции и на бизнеса трябва да се опитват да избягват негативните теми, доколкото това е възможно. За съжаление обаче негативното говорене понякога е породено от действията или бездействията на изпълнителната власт. Например, представители на БХРА, 6 месеца се опитваха да проведат среща с министъра на икономиката от предходното правителство, за да постави проблемите пред сектора. Но поради непрестанни откази това да се случи се принудихме да поставим проблемите публично, за да се обърне внимание за тяхното решаване. За съжаление у нас практиката показва, че за да се решат проблемите с конкретни институциите, за тях трябва да се шуми, в противен случай нищо не се случва. Причината е, че липсва правилното партньорство между бизнеса и представителите на властта. Затова от БХРА са предложили да се провеждат регулярни срещи с представителите на властта, на която да се обсъждат проблемите, както го прави и самият министър, като се надяват Министерство на туризма да е посредник между бизнеса и всички останали институции. БХРА отдавна предлага да се създаде звено, което да изслушва проблемите на бизнеса и да ги разпределя между институциите, а не както бе през последните години – бюрократите да решават кое е важно за бизнеса и да налагат свой собствен дневен ред в сектора, най-често в противоречие с нуждите на бранша, възползвайки се от факта, че не всичко представено от бизнеса в МТ стига до министър.
През последната година Министерство на туризма се заминава с несвойствена за него задача – настаняването и подпомагане на бежанците у нас, което доведе до изоставане в най-важните задачи за решаване в областта на туризма. За това Министерство на туризма няма вина, освен че е поел този несвойствен ангажимент. И сега ведомството отчита решаване на проблем, който не е негов, докато тези на сектора буксуват. БХРА категорично изложиха позицията си, че трябва да има нова програма за бежанците, при която за една реализирана нощувката да се плаща сума над 50 лева, така че новата програма да бъде в помощ както на хотелиерите, за да запазят персонала, така и реално да се помогне на бежанците.
Друг съществен въпрос, който бе обсъден по време на срещата е привличането на повече български туристи. БХРА изцяло подкрепя становището, че основните усилия за привличане на туристи трябва да са за активизиране на вътрешния пазар и да се надгражда с чуждестранните гости. БХРА предложи на министъра на туризма програма за работа с медиите по привличане на повече български гости, която нееднократно е предлагана на ръководещите ведомстното. За разлика от своите предшественици министър Илин Димитров възприе много добре идеята и заяви, че ще стартира съвместна работа с БХРА по нея.
От БХРА са изключително удоволетворени от професионално проведената среща с министър Димитров и се надяват комуникацията между бизнеса и ведомството да продължи и занапред в този дух.