Националният фолклорен фестивал за любители на българските народни хора „Пролетно хоро“ се бори са награда във Вторите годишни награди в сферата на туризма 2017. И тази година Министерството министерство на туризма организира в 16 категории, свързани със сектора, в които ще бъдат отличени най-добрите. Гласуването вече започна.
Фестивалът „Пролетно хоро“ се бори в категория туристическо събитие. Гласувайте за него тук:
https://tourismawards.bg/cat/turistichesko-subitie/
Целта на конкурса е да насърчи развитието на българския туризъм, чрез популяризиране на туристическите обекти и дестинации. Както и повишаване на конкуренцията в туризма и качеството на туристическата услуга.
За Фестивала
Той събира на едно място хора на различна възраст, с различен социален икономически и образователен статус, с една основан цел-да популяризират българския фолклор, песенен и танцов и да играят заедно български народни хора. „Пролетно хоро“ е еднодневен фестивал. Трите модула в програмата му предлагат различно изживяване и емоция и за участниците, и за публиката. Представят по атрактивен и оригинален начин фолклора ни, провокират интерес към българските народни хора ,любов към българските традиции, национална гордост и самочувствие.
Първи етап –индивидуално представяне на всички танцови формации и клубове на закрита сцена. Изиграване( от всяка група или клуб) на две български хора ,като задължително едното от тях представя фолклорната област от която идва клуба.
Втора част – фолклорно парад дефиле. Пъстро шествие от всички участници и гости преминава през целия град .Под звуците на народните инструменти и песните се веят българските знамена. Парад дефилето е своеобразно доказателство за това как различни хора се обединяват и събират под звуците на българска народна музика, хоро и национален флаг.
Трета тачат на фестивала се провежда на открито, на открита сцена и фолклорен оркестър на живо.
На площад „Възраждане“ (място на което преди 100 години се е играло хоро и днес пак се играе хоро), в близост до най- стария храм в Чепинското корито църквата «Света Троица», до историята, която събира и пази историческия музей, заобиколени от горещите минерални извори на извор „Власа“, велинградчани като домакини и всички участници и гости на фестивала показват, че традицията е жива, че градът гледа напред, но се гордее със своето наследство, че любовта към фолклора и българските хора я има, и тя има своите последователи.
Фестивалът “Пролетно хоро“ е фестивал на българщината, той е емоция, гордост, традиции и бъдеще събрани в едно. Фестивалът дава възможност на стотици българи да дойдат във Велинград, да играят български народни хора и за пореден път да докажат, че българския фолклор живее в настоящето и има бъдеще Фестивалът е един нагледен урок по история и краезнание, урок който се възприема лесно и не се забравя никога .Урок който впечатлява.
Информация: pz-info.com