IDEA RHODOPEA има за цел да подпомогне местното развитие на района на Северозападни Родопи, посредством:
- подобряване условията за туризъм в района
- популяризиране
- създаване на междуобщностни връзки
Разглежданият район обхваща територията на Северозапдни Родопи, най-общо казано между Велинград и Якоруда. В неговите рамки частично подпадат родопските дялове Алабак и Велийшко-Виденишки, както и поречията на реките Абланица, Места и Златарица. В административно отношение района попада в рамките на общините Велинград, Якоруда и Белица.
Характерна черта на разглеждания район е ясно изразения планински релеф с най-висока точка връх Велийца (1715 м.н.в.), сред който са пръснати множество селца и махали. По-големите и значими села са Света Петка, Юндола, Грашево, Кръстава, Пашово, Абланица, Бабяк, Орцево. Към тях са привързани десетки по-малки села и махали, някои от които имат само 2 -3 жители. Съществуват и обезлюдени махали.
Разглежданият район впечатлява посетителите с живописната си природа – гори, пасища и поляни, сред които са накацали китни селца, а на заден план “надничат” високите върхове на Рила и Пирин. Интерес представлява и автентичната и самобитна култура на местното население, за което се предполага, че живее по тези места от дълбока древност.
Едновременно с това района е слабо развит от туристическа гледна точка – с изключение на Юндола, която е утвърден планински курорт, в останалите части практически липсват места за настаняване и хранене, обозначени туристически маршрути, информационна инфраструктура.
Този проект е насочен именно в посока подобряване на тези условия и подпомагане развитието на района.
По-конкретно проекта предвижда реализирането на следните етапи:
1. Детайлно проучване, включително обхождане и записване на горските пътища и пътечки, свързващи селата и махалите в района. Локализиране и заснемане на всяко едно населено място, както и на интересните от туристическа гледна точка обекти и забележителности. Успоредно с това се предвижда установяването на контакти с местни хора, които биха желали да участват или подпомагат процеса. Реализирането на този етап се предвижда да отнеме от една до две години (в зависимост от броя на участниците, техните възможности и спазването на предварително приет график за действие), а като резултат от него се очаква да бъде “натрупана” богата база данни, съдържаща информация по всички описани по-горе точки на интерес. Събраната информация ще бъде използвана за реализирането на последващите етапи.
2. Подобряване състоянието на туристическата “инфраструктура”, посредством маркирането на подбрани маршрути за пешеходен и вело туризъм, изработването и монтирането на информационни табели, изграждането на заслончета, почистването на чешми и други съпътстващи дейности. Реализирането на тази дейност е дългосрочно и ще се изпълнява в зависимост от възможностите на участниците в проекта, подкрепата, която има на местно ниво, наличието на материални активи и финансиране.
3. Популяризиране на района. Тази дейност протича от самото начало на проекта и не се ограничава със срок. Тя включва изработването на информационни материали (карта), медия (сайт, ФБ страница), организирането на събития или посещението на традиционни такива, провеждането на изложби и т.н.
4. Изграждане на организирана система, която да свързва директно местни производители на селскостопанска продукция и домашни храни с потребителите на такава от големите градове.
5. Провеждане на обучителни курсове, имащи за цел подобряване на знанията и уменията на местните хора, желаещи да развиват туристическа дейност.
Защо реализираме тази инициатива?
Защото обичаме този район и искаме да дадем своя малък принос в неговото опазване и развитие.
Как е организирана IDEA RHODOPEA?
IDEA RHODOPEA е инициатива, не е юридическо лице или организация. Съответно IDEA RHODOPEA няма ясно изразена йерархична структура, а по-скоро се състои от хора, които се включват в реализацията на предвидените дейности и допринасят съгласно интереса и възможностите си.
Кой може да участва в инициативата?
· всеки, който има интерес в реализацията на описаните по-горе дейности и постигане на зададената цел. По-конкретно имаме нужда от:
· хора обичащи да пътешестват и откриват нови места,
· хора умеещи да работят с карта и GPS,
· хора умеещи да пишат, снимат и споделят своите преживявания,
· хора имащи умения, свързани със създаването и поддръжката на интернет страници,
· хора имащи интерес в областта на етнографията,
· картографи или работещи с ГИС,
· художници,
· дърводелци и каменоделци,
· хора, които искат да направят нещо полезно за себеподобните.
Как се обезпечава реализацията на дейностите?
Този проект разчита на различни източници на подкрепа, а именно:
· собствен принос – всеки от нас може да отдели част от времето, знанията и финансите си за постигане на поставената цел,
· целево финансиране т.е. финансиране получено от донорска организация в рамките на специално разписано проектно предложение,
· набиране на материални и финансови дарения от частни и корпоративни дарители.
Заплатено ли е извършването на дейности по проекта?
· принципно реализацията на дейности по проекта е доброволна т.е. това, което правим е pro bonum и не очакваме да получаваме заплащане за реализирането му,
· допустимо е заплащането на специфични дейности, които не можем да реализираме със собствени сили,
· възможно е и заплащане за извършени дейности в рамките на целево финансиране, осигурено за реализацията на конкретна дейност.
Какви са сроковете за реализация на инициативата?
· инициативата не е обвързана с крайни срокове. Предвиждаме да започнем през пролетта на 2017 година и да продължим, докато има хора желаещи да работят за реализацията му.
Представяне на инициативата
IDEA RHODOPEA ще бъде представена на 21.02 от 19:00 часа в “Клуб на пътешественика”, находящ се в София, ул. Сердика 19
Ако имате допълнителни въпроси или желаете да се включите в инициативата, може да ни пишете на bikearea@gmail.com