Необходими са мерки за запазване на сезонните работници
В писмо до служебния министър на туризма Стела Балтова от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), обединяващ 15 браншови организации настояват за координирани действия на кабинета, с които да се подпомогне оцеляването на туристическия бизнес в безпрецедентно тежката ситуация, в която се намира вследствие на ограниченията, наложени от мерките за неразпространение на Ковид-19.
Необходима е обща стратегия и координиран план за действие на целия кабинет и на всички ресорни министерства, от чиято работа зависи туристическия сектор, категорични са от АТИБ. От организацията настояват кабинетът да изготви и да предостави на представителите на бранша информация за бъдещите мерки, които ще бъдат взети в случай, че страната ни е в „зелена“, „оранжева“ или „червена“ зона, както и при пълен лок даун. Трябва бизнесът да е напълно наясно как смяната на цветовете според броя на заболелите и на ваксинираните в страната ще се отрази на частния бизнес и заетите в него работници. Кога и при какви условия ще бъдат ограничавани, затваряни и съответно отваряни бизнеси, какви ще са обезщетенията според това дали компаниите са частично или изцяло затворени, какви ще са компенсациите за персонала и мерките за запазване на работните места. „Имаме нужда да се дадат ясни указания какво се случва и какъв ще бъде режимът на работа на отделните сегменти на туризма – хотели, ресторанти, туроператори, екскурзоводи, случаен превоз, конгресен и събитиен туризъм, детски туризъм, планински туризъм, спа туризъм и др.“, се казва в писмото.
Заради своята специфика работата на туристическия бизнес зависи от дейността на поне 7 министерства (Министерство на туризма, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на икономиката, Министерство на финансите, Министерство на здравеопазването, Министерство на външните работи, Министерство на енергетиката), а всяко от взетите решения рефлектира мигновено върху бизнеса, затова ведомствата нямат право на грешка, отчитайки че туризмът е структуроопределящ за българската икономика сектор. От АТИБ предлагат на вниманието Ви най-важните мерки и действия, които трябва да предприеме всяко от посочените 7 министерства, за да се гарантира работата и оцеляването на туристическия сектор, който допринася за между 11 и 15 на сто от БВП и в който пряко и косвено са заети над 10 на сто от работещите българи. Те ще бъдат представени и на сайта на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в поредица от материали.
От АТИБ настояват за следните конкретни действия от страна на Министерство на труда и социалната политика:
- Да се определи период от време, в който ще бъдат оповестени социалните мерки. До сега периодите бяха на 3 месеца и това доведе до трудност от предвиждане и планиране на работодателите за възможността да се задържат служителите.
- Приоритет в работата на Министерство на труда и социалната политика трябва да е продължаването на мярката 60/40 с поне още 2 години. Туризмът, като най-засегнат отрасъл в икономиката ни и от който същевременно зависи и развитието на други сектори, трябва за него мярката 60/40 да се дофинансира до 80/0. Тези средства също трябва да бъдат предвидени в бюджета. /
- По схемата 60/40 и нейните разновидности да бъдат подпомагани всички служители към момента на затварянето, а не както до момента – само ако са назначени до 2019 г. За новоназначените служители като база да се приема ставката от предходния месец.
- Да се променят условията по кандидатстване за мярката 60/40 за сезонните хотели, като съпоставката е по средна годишна заетост.
- Като основа за отпускане на съответната помощ за сезонните работници да се взима за база реалното брутно възнаграждение, което е получавало или получава всяко лице, а не минималната работна заплата.
- Мерките трябва да бъдат достъпни за ЕООД и ДУК. До момента от 2020 г. до приключването на мярката те бяха силно противоречиви и на 90% от този вид осигуряващи се бяха недопустими за финансиране по програмата.
- Да се автоматизира социалната система за помощи на база месечните данни, подавани в НАП. В зависимост от подадените сведения да се изчислява автоматично месечния спад в сравнение с 2019 г.
- Въпросите на Бюрото по труда и Агенцията по заетостта да бъдат съобразени с крайния срок на програмата, защото в момента беше масова практика да се задава въпрос с официален срок за отговор след края на програмата. Това доведе до отпадане на част от фирмите.
- Да се помисли и даде възможност на фирмите, които са взели персонал по програми, да могат при влизане на страната в “червена зона“ да бъдат подпомогнати за него или да им отпадне задължението да го задържат определен период по програмата.
- Да бъде разработена цялостна програма за сезонните работници, за да имат те интерес да останат заети в туризма. В момента тези хора работят по 2-3 месеца по време на активния сезон и нямат никаква сигурност. В същото време парите, предвидени за сезонните работници, които не са никак малко, не се харчат в интерес на бизнеса. Членове на АТИБ са внесли позицията си по този въпрос в Министерство на труда и социалната политика. Ако не може нормативната уредба да работи в интерес на бранша, следва да бъде променена според новите условия и да отговаря на изискванията на бранша.
- Да отпадне необходимостта от подписване на трудови договори с членове на семейството, които по принцип работят на други места и подпомагат с труда си семейния бизнес в извънработно време, като трудовите договори се заменят с декларации.
- Да се облекчи регистрационния режим за сключване на краткосрочни договори в туризма, което да позволява на бизнеса да наема служители за специални събития или определени по-натоварени периоди
- Да се облекчи процедурите за наемане и начина на заплащане на учащи на възраст от 14 до 16 години.
- Да се спазват законови срокове за обработка на документите при наемане на сезонни работници от трети страни. По правилата на новия режим, който е от сила от 1 юни, всички визи, които се издават за над три месеца трябва да бъдат одобрени от Министерство на външните работи и от Дирекция „Миграция“ на Министерство на вътрешните работи. Точно там, явно защото работата е нова, не се спазват срокове
С координирани действия за спасяване на туристическия сектор, правителството ще покаже ангажираност към проблемите на индустрията и оценяване на факта, че туризмът допринася за 11-15 на сто от БВП, а над 10 на сто от работещите българи са пряко или косвено заети в сектора, категорични са от АТИБ.