Бабинден е празник с история. Повече от век той се изгражда и допълва, ставайки едно от най-обичаните събития за велинградчани. Данните за отбелязването му са от началото на 20-ти век, когато местните хора са отдавали уважението си към бабата-акушерка. Тя единствено помагала на родилката в деня на раждането. Ритуалът „поливане“ е символичен израз на благодарността и доверието към тази жена. В последствие, с навлизане на модерното медицинско обслужване, Бабинден се налага и като Ден на родилната помощ, който неотменно се отбелязва на 21 януари. Но отношението към бабата – вече в качеството и на помощник в отглеждането на малкия наследник – се запазва.
Логично допълнение към празника е и ритуалът „Даване име на дете“. Началото му е от края на 60-те години и в последствие се налага през 70-те . Ежегодно над 100 бабинчета получават тържествено своето име и този момент се очаква от родители, роднини и близки с голямо нетърпение и сериозна подготовка.
Кмета на община Велинград д-р Костадин Коев присъства на ритуала „Даване име на дете“, като поздрави бабите, родителите и акушер-гинеколозите по случай Деня на родилната помощ. Мъжка фолклорна група, женски народен хор и оркестър към Представителен ансамбъл за народни песни и танци „Чепино” участваха в ритуала, който се състоя в Общината.
Бабинден продължи на сцената на пл. „Николай Гяуров”, където представители на Културен клуб на пенсионера в кв. Каменица направиха възстановка на ритуала „Поливане“. За 14-та поредна година кмета д-р Коев връчи и традиционните награди за Деня на родилната помощ.
„Акушер-гинеколог на България за 2018“ стана д-р Светлозар Славов от „Майчин дом“, д-р Веселин Радичев и д-р Илонка Читакова бяха отличени с приза „Акушер-гинеколог на Велинград за 2018“, а Илияна Якимова и Атидже Муса получиха наградата „Акушерка на Велинград за 2018“. Празникът продължи с фолклорен концерт, в който участваха и гост изпълнителите Радостина Паньова и Стоян Петков.