Двете най-големи обединения в туризма – Алиансът на туристическата индустрия в България (АТИБ) и Конфедерация на българския туристически бизнес (КБТБ) подписаха Меморандум за сътрудничество и общи действия и създадоха Национален кризисен щаб за спасение на туризма. Те обединяват усилията, опита и професионалната си експертиза, предприемайки общи действия за оцеляване на бранша и запазване на заетите в структуроопределящия за българската икономика сектор в тежките условия на глобална пандемия и последиците от нея за българския туристически бизнес.
За целта се създава и Национален кризисен щаб за спасение на туризма, който да обедини усилията на бизнеса и да координира действията на различните му представители за защита на интересите му. Като от двете организации подчертават, че действията им нямат да имат политически характер и с тях няма да се преследват политически цели.
Здравето на българските граждани, на нашите служители и клиенти е най-важното и винаги сме го поставяли на първо място, подчертават от АТИБ и КБТБ. Вярваме, че здравните власти имат нужните компетенции, за да налагат здравни мерки, които са в защита на интереса на всички членове на обществото. При доказана необходимост от регионални или национални рестрикции и ограничаване на стопанската дейност с цел спиране на разпространението на заразата, налаганите здравни мерки трябва първо да бъдат обсъдени с бизнеса, който засягат и задължително да бъдат съпроводени с икономически мерки за фирмите и служителите.
Необходимо е да има пълна равнопоставеност на туристическия и другите бизнеси в страната, като се избегне възможността да бъдат налагани ограничителни мерки само върху фирмите в туризма, е записано в Меморандума.
От АТИБ и КБТБ настояват да не се ограничава работата и да се затварят търговски обекти безпринципно и със заповеди от днес за утре. И са категорични, че ще защитят правата и интересите си с всички позволени от закона средства.
От АТИБ и КБТБ са категорични, че извършването на търговска дейност не бива да се обвързва със задължителна ваксинация, освен ако тя не се въведе с нормативен акт.
От бизнеса настояват компетентните държавни органи в спешен порядък да съдействат за въвеждането на регулация за определяне на обоснована и поносима цена на тока за бизнеса. Апелират за санкциониране на безхаберието при регулиране на пазара на електроенергия и на търговската спекулация с електроенергия. Тези условия правят българския туристически продукт, създаден от хотелиери, ресторантьори и други фирми с туристически услуги, неконкурентноспособен.
Предвид трудната ситуация, в която продължава да работи секторът и фактът, че е най-пострадалият от кризата и в синхрон с европейската практика, трябва да се приеме оставането на ДДС за заведенията за обществено хранене в размер на 9 на сто безсрочно, както и за другите видове туризъм, чиято 9-процентна ставка на ДДС изтича в края на 2021 г. , подчертават още от АТИБ и КБТБ. Такъв подход е в синхрон с европейските практики, приети съобразно уязвимостта на туристическия отрасъл от пандемичната криза.
При взимане на колективно решение, Щабът може да разглежда и да координира действия между участващите страни и по други важни, приоритетни и кризисни въпроси, касаещи оцеляването и просперитета на туристическия сектор в България, като: националната реклама; концесиите на плажовете и ски пистите; цената на тока; сезонните работници и други, подчертават още от организацията.
Подписалите меморандума ще посочат постоянни свои представители в Националния координационен щаб за преодоляване на негативното влияние от разпространението на пандемията от КОВИД-19 и от въвеждането на ограничителни мерки от централните и местни власти в страната.
От страна на АТИБ на събитието присъстваха проф. Георги Рачев (председател на АТИБ и зам.-председател на БАТА), Георги Щерев (председател на БХРА), Атанас Димитров, Златко Златанов, Веселин Налбантов, Георги Тръпков, Малин Бистрин, Бранимир Миланов, Енчо Енев (членове на ИБ на БХРА), Павлина Илиева (председател на ОБТ) и др.
От страна на КБТБ на събитието присъстваха Ричард Алибегов, ротационен председател на КБТБ и председател на Българската асоциация на заведенията, Емил Коларов, председател на Сдружението на заведенията в България, Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма, Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българско конгресно бюро, Поли Карастоянова – изпълнителен директор на Националния борд по туризъм и др.
Над 500 хиляди са заетите в сектор туризъм и с това обединение не си поставяме политически цели, а се надяваме да гарантираме правото на труд на работещите в сектора, обясни проф. Рачев.
Необходимо е да се спре безвремието и безпътицата в Министерство на туризма и да се задават работещи политики в туризма, подчерта Поли Карастоянова.
Според Георги Щерев е цинично здравните мерки да не са съпроводени с икономически мерки, при това бързо администрирани, без да се пилее време, така че засегнатите от мерките за ограничаване на епидемията бизнеси да получат бързо и навреме парите си и да се защитят кадрите в индустрията.
Проявихме разум и направихме това обединение възможно, затова и туроператорите ще се включим в националния протест срещу здравните мерки без да са съпроводени с компенсации за бизнеса, подчерта Павлина Илиева. знаем как се отрази корона кризата, политики за развитие.
Ние ще продължим да се борим срещу неадекватната заповед на здравния министър, категоричен бе Емил Коларов. Той подчерта, че явно пандемията властта в здравното ведомство, след като хората преди да станат здравни министри имат едни идеи за справяне с епидемия, а след като заемат поста започват да се упражняват върху сектора.
Добрата последица от корона кризата е, че бизнесът се обедини, подчерта Златко Златанов.
Представителите на бизнеса са категорични, че ще продължат да бъдат в постоянна стачна готовност и ще защитят интересите на туристическия бранш с всички позволени от закона средства, включително и чрез обединени действия с всички други представители на бранша, както и с подкрепящите туризма отрасли.