Вместо да вземат мерки в помощ на бизнеса от социалното министерство цитират закона и наредби

bhra
Jun 30 2021

Вместо да вземат мерки в помощ на бизнеса от социалното министерство цитират закона и наредби

Действията на служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев и в частност на ресорното туристическо министерство показват, че туризмът не е държавен приоритет и на това правителство. Вече месец и половина действията и по-скоро бездействието за решаване на най-наболелите проблеми на сектора и липсата на чуваемост от страна на държавата явно демонстрират това, категорични са от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Вместо да предприемат решителни действия за спасяване на сектора, голяма част от които дори не изискват разходването на бюджетни средства, а единствено политическа воля, от ведомствата се крият зад законови разпоредби и чиновнически цитати на нормативната уредба.

Социалното министерство не прави изключение в тази тенденция. Ведомството изпрати писмо до Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). То е в отговор на писмо от БХРА до президента Румен Радев, в което се настоява за реални и бързи мерки, тъй като от назначаване на служебния кабинет на 11 май почти нищо не е направено за оцеляване на стратегическия важния отрасъл, който допринася за между 11 и 14 на сто.

Вместо да коментират направените от БХРА предложения по същество, от Министерство на труда и социалната политика цитират настоящите нормативи и обясняват защо на бизнеса не може да се помогне. Ние много добре знаем какви са законовите изисквания в момента и именно затова изпратихме предложения до президента с копие до ресорните служебния министри, за да поискаме те да се променят, да поставим проблемите във фокуса на тяхното внимание и да поискаме реални мерки за преодоляване на законовите слабости. Очаквахме бързи резултати, разбиране и спешни действия, обясни председателят на БХРА Георги Щерев. Вместо това обаче получаваме цитати, посочи той.

От БХРА припомнят, че в писмото си до президента са поискали няколко действия, които касаят именно работата на социалното министерство. А именно – удължаване на мярката 60/40 до края на летния сезон и промяна на правилата по нея. Както и отпускането на допълнителни средства за онези браншове, които са най-засегнати от кризата като туризма и свързаните с него авиация и транспорт. За тях от БХРА настояват отново да се предложат допълнителни средства, както бе въведената мярка 80/20. Дори едно малко увеличение на помощта, например 70/30, би показало,че държавата наистина счита туризма за приоритет и за важен отрасъл за икономиката, посочи Щерев. Тази тема в отговора на социалното министерство дори не е отчетена и отговор на тези искания няма.


От БХРА поискаха и д
а отпадне необходимостта от подписване на трудови договори с членове на семейството, които по принцип работят на други места и подпомагат с труда си семейния бизнес в извънработно време, като трудовите договори се заменят с декларации. В отговора на социалното ведомство просто се обяснява, че това няма как да стане, защото … противоречи на Кодекса на труда и настоящия закон. Искаме да уведомим вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев, че точно защото това не може да се случи по сегашната нормативна уредба искаме промяна. И не очаквахме в отговор да ни цитират текстове, с които ясно сме запознати. За нас това не е сериозно и отговорно поведение към важен сектор на икономиката, който от служебното правителство уж обявиха за приоритетен още в първите дни на работата си, посочи Щерев.

Не виждаме причина например човек, който работи като счетоводител през деня вечерта да помогне на семейството си във фамилния бизнес и да сервира една шопска салата или пък да измие чиниите за гостите в семейния хотел или ресторант. На кого да помогне този човек при затрудненията в момента с намиране на персонал ако не на най-близките си, на семейството си, питат от БХРА. В подобни случаи вместо да поощри малкият семеен бизнес, от Инспекцията по труда веднага налагат глоби, обясняват от организацията.

В отговор на искането да БХРА да се облекчи регистрацията за наемане на работници на краткосрочни договори за специални събития или определени по-натоварени периоди от социалното ведомство отговарят, че :“работодателите могат да наемат работници и служители за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, включително сватби, семинари и други подобни и няма обоснована предпоставка за промяна в законодателството, според която работниците и служителите в сектора на ресторантьорството и хотелиерството да полагат труд при условията на друг вид договори, каквото е направеното от ВАС предложението да се въведе правото на ползване на краткосрочни договори“. Ние добре знаем какви са законовите възможности, обясни Щерев. Но искаме облекчение на регистрационния режим. В момента чакаме по три дни за регистрация на служители, независимо дали те са наети на краткосрочни договори – за ден или два, или пък на постоянен договор, обясни председателят на БХРА защо отговорът на социалното ведомство всъщност само цитира закона, но не помага на бизнеса по никакъв начин.

Да се облекчи на процедурите за наемане и начина на заплащане на учащи на възраст от 14 до 16 години е сред другите мерки, предложени от БХРА в писмото до президента Радев и служебните министри. Отговорът е, че това няма как да се случи заради разпоредбите на Международната организация на труда относно минималната възраст за наемане на работа от 1973 г., според която минималната възраст за приемане на работа, не трябва да бъде по-ниска от възрастта, на която приключва задължителното образование. Мисля, че всички сте съгласни, че от 1973 година насам са се променили много обстоятелства в пазара на труда и позоваването на този документ без да се отчитат спецификите на съвремието е най-малко странно, подчерта Щерев. Все пак са изминали 48 години от приемане на този документ, посочи председателят на БХРА. А всъщност ние искаме единствено да се облекчи бюрокрацията, да се намалят нужните съгласувания, а процедурите да са по-гъвкави, обясни Щерев.

В писмото си от БХРА настояват и да се осигурят програми за сезонните работници, за да имат те интерес да останат заети в бранша. „Ако искаме да имаме качествен продукт, трябва да се погрижим сериозно за персонала, който в голямата си част е сезонен. И не можем да оставим един чиновник, дори и да е зам.-социален министър, да игнорира интересите на бизнеса вече години. Фактът, че този въпрос се поставя многократно, ясно показва, че сега действащото законодателство не ни удовлетворява и не работи за интересите на бранша. В същото време парите, предвидени за сезонните работници, които не са никак малко, не се харчат в интерес на бизнеса“, подчертават от БХРА.

Заради големия проблем с кадрите от БХРА настояват и да се спазват определените законови срокове за обработка на документите при наемане на сезонни работници от трети страни. Наистина от Агенцията по заетостта през последните години работят за изчистване на проблемите и подобряване на условията. Но сроковете не се спазват при обработката на визовите документи по правилата на новия режим, който е от сила от 1 юни, посочват от БХРА. Според него всички визи, които се издават за над три месеца трябва да бъдат одобрени от Министерство на външните работи и от Дирекция „Миграция“ на Министерство на вътрешните работи. Точно там, явно защото работата е нова, не се спазват сроковете. Тези въпроси също не получават отговор или предложения за конкретни действия.

Разочаровани сме от полученото писмо от вицепремиера и социален министър Гълъб Донев, в което проблемите са размити с езика на бюрокрацията и липсват конкретни решения или подкрепа за най-пострадалия от кризата бранш, подчерта Щерев. Надяваме се президентът Румен Радев като принципал, назначил служебния кабинет, да обърне внимание на членовете на правителството колко важен и стратегически сектор е туризма. Знаем, че чиновниците са способни да донесат от сто кладенеца вода, за да не свършат дадена работа, но не бива да забравяме, че без работещ бизнес няма да има кой да плаща възнагражденията им, които са над средните за страната. Очакваме конкретни действия и мерки, защото отдавна сме изтървали крайният срок за спасяване на туризма, но все още имам шанс да съберем отломките от разбития кораб и да построим нов, категорични са от БХРА.